Na wysokoś pensji wpływa wiele czynników rynkowych i nierynkowych. Najważniejszym z nich jest prawo podaży i popytu. Zawód popularny wśród pracobiorców ma statystycznie mniejsze szanse na wysoki zarobek; w sytuacji w której jest wielu chętnych na dane stanowisko, wysokość pensji jest łatwa do wynegocjowania przez pracodawcę.
Istnieją jednak czynniki podnoszące twoją atrakcyjność, a co za tym idzie, twoje zarobki. Duże doświadczenie oraz kwalifikacje podnoszą wartość potencjalnego pracownika w oczach pracodawcy. Możesz je zdobyć poprzez ukańczanie szkoleń i kursów oraz uczestniczenie w konferencjach zawodowych. Obecnie wymagana jest znajomość conajmniej jednego języka obcego (najczęściej angielskiego), dlatego warto inwestować w ich naukę.
Sprawdź te szkolenia. Przebogata oferta szkoleń: Szkolenia HR czy szkolenia menadżerskie
Języki na które jest największy popyt zaraz po angielskim w Polsce to: niemiecki, rosyjski oraz czeski. Ważnym czynnikiem jest również mobilność pracownika, jego prestiż społeczny, obejmowane stanowska oraz efektywność pracy. Praca w większej firmie z reguły jest bardziej dochodowa od pracy w małej kilkuosobowej firmie. Należy pamiętać o ustawodawstwie państwowym, które narzuca płacę minimalną, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, dopuszczalną liczbę godzin przepracowanych w miesiącu oraz określa warunki zatrudnienia młodzieży.