Kiedy najlepiej jest zatrudnić księgowego

Kiedy najlepiej jest zatrudnić księgowego

Wielu właścicieli decyduje się na zatrudnienie księgowego w pewnym momencie na etapie rozwoju swojej działalności. Czasami jest to spowodowane presją ze strony księgowego, ponieważ podatki są należne, a książki są katastrofą, czasami jest to sytuacja, gdy właściciel staje się zbyt słabo wyszkolony, aby obsłużyć wszystkie aspekty działalności, lub może nawet wtedy, gdy właściciel stara się uzyskać linię kredytową i nie ma żadnego sprawozdania finansowego do przedłożenia w banku. Tak czy inaczej, zwykle jest reaktywne, a nie proaktywne. Jak można tego uniknąć? Jest to łatwe, działaj proaktywnie i wynajmij księgowego z dużym wyprzedzeniem przed pojawieniem się jakichkolwiek problemów, które mogłyby się pojawić na początkowych etapach zakładania firmy. Wiem, że jest to dość nierealne, ponieważ większość właścicieli firm zazwyczaj koncentruje się na tym, aby ich marka została odkryta na rynku, tworząc dla siebie nazwę i ugruntowując swoją pozycję tak szybko, jak to możliwe. Zazwyczaj o księgowości się nie przypomina, dopóki nie jest za późno. Jeśli właściciel jest zaangażowany, to myślę, że najlepszą porą roku na zatrudnienie księgowego będzie późna wiosna, aż do końca lata.

Szaleństwo w pierwszym kwartale i sezon podatkowy

Wiele się dzieje, gdy rozpoczyna się Nowy Rok. Przedsiębiorstwo rozpoczyna sezon wakacyjny i albo jest otwarte, ponieważ może to być pora roku, w której uzyskuje się duże przychody, albo też może być otwierane ponownie, ponieważ zamyka się w czasie urlopu, aby dać pracownikom czas wolny.

Tak czy inaczej, po 1 stycznia większość firm pozwala się odprężyć lub wrócić spokojnie do pracy.

Następnym punktem na radarze jest sezon podatkowy. Sezon podatkowy może być bardzo stresujący dla właściciela małej firmy, a ostatnią rzeczą, jaką mają na myśli, jest wynajęcie kogoś, chyba że księgowy trzyma pistolet przy głowie.
Po złożeniu wniosku o zwrot podatku właściciele zwykle nieco się rozluźniają i cieszą się łatwością ponoszenia obciążeń. Zatrudnienie księgowego może przyjść im na myśl, ponieważ zdają sobie sprawę, jak wiele stresu można zmniejszyć w następnym sezonie podatkowym. Z drugiej strony, są właściciele, którzy występują o odroczenie i niech stres z podatków ciążyć na nich aż do terminu przypadającego jesienią. Tak czy inaczej, 15 kwietnia przychodzi i odchodzi, nadszedł czas, aby zacząć rozważać zatrudnienie księgowego dla rozwijającej się firmy.

Po sezonie podatkowym i po II i III kwartale.

Co jest lepsze niż miesiące maj, czerwiec, lipiec lub sierpień, aby zatrudnić księgowego. To okres roku, w którym transakcje z początku roku są jeszcze świeże w pamięci i nie zostały jeszcze na zawsze zapomniane ani wyparte na dobre z pamięci. To doskonały czas na stworzenie doskonałego systemu księgowego przed rozpoczęciem jesiennych i zimowych wakacji. Nigdy nie jestem wielkim fanem rzucania się w ostatniej chwili w projekt księgowości o wysokim stresie, aby po prostu załatwić podatki. Mimo, że jest to wspaniała usługa i zwykle prowadzi do silnych relacji między mną a właścicielem, wolałbym to robić na znacznie bardziej komfortowych warunkach.

4 kwartał i dni wolne od pracy


Teraz, gdy księgowy jest już na miejscu, możesz zakończyć rok dobrze i wyprzedzić sezon podatkowy. Mój partner biznesowy i ja często żartujemy czekając, aż zegar kliknie 12:01 rano w nowy rok i jako pierwsi wyślemy książki do naszego księgowego. Czy nie byłoby miło, gdybyśmy składali swoje deklaracje podatkowe w styczniu? Jeśli jest cokolwiek, co wymaga dostosowania, jest na to mnóstwo czasu przed zbliżającym się terminem 15 kwietnia. Twój księgowy chciałby Cię kochać, urząd skarbowy nie musiałby obciążać Twojej firmy żadnymi spóźnionymi opłatami ani odsetkami, a Twój poziom stresu nie istniałby.
Jeśli brzmi to jak coś, co byłoby korzystne dla Twojej firmy i poziomu stresu, daj mi znać, pragnę pomóc.

Powiązane posty

Napisany przez Tomasz Fankowski | 10 lipca 2018
Księgowość dla restauracji
Jednym z głównych systemów punktów sprzedaży w restauracjach jest nasze oprogramowanie. Jest nam bardzo dobrze znany, ponieważ od ponad dekady używamy go do księgowości dla restauracji. Zawsze oferował bardzo przyjazne...